Zisťujeme, či sa v organizácii nachádza koordinátor dobrovoľníkov, ako prebieha nábor, výber či zaškolenie dobrovoľníkov, ako s nimi organizácia komunikuje a motivuje ich, či rešpektuje ich práva a ako dohliada na plnenie ich povinností. V prípade potreby jej ponúkneme niektoré zo školení zamerané na manažment dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.
Bratislavské dobrovoľnícke centrum je členom Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií a Platformy Hlas občianskych organizácií.
Správa Európskeho parlamentu o prínose dobrovoľníckej práce k hospodárskej a sociálnej súdržnosti z roku 2008 uvádza, že „dobrovoľníctvo:
Pri vykonávaní rôznych aktivít dobrovoľník/dobrovoľníčka získava nové zručnosti a skúsenosti, zoznámi sa s novými ľuďmi, miestami či kultúrami, je často konfrontovaný/ konfrontovaná so spoločenskými problémami a výzvami, ale aj rôznorodosťou, odlišnosťou, inými životnými podmienkami či spôsobom života. Dobrovoľníctvo posilňuje sebadôveru, prináša nové podnety a motiváciu do života, zapája skupiny, ktoré sa môžu cítiť na okraji spoločnosti či spoločenského záujmu. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky získavajú pocit dôležitosti, zmysluplnosti a hodnoty vlastnej práce, darovaného času i úsilia. Tieto aspekty dobrovoľníckej práce predstavujú dôležité prínosy pre odborný a osobnostný rozvoj dobrovoľníka a dobrovoľníčky.
Prehľad výskumných zistení o efektoch dobrovoľníctva na dobrovoľníkov a dobrovoľníčky podávajú Wilson a Musick (1999), ktorí dokumentujú, že dobrovoľníctvo má vplyv na rozvoj občianstva, redukciu antisociálneho správania, na fyzické a psychické zdravie a získanie zamestnania.
Dobrovoľníctvo zohráva dôležitú úlohu pri podporovaní zamestnanosti a zamestnateľnosti. Ľuďom hľadajúcim zamestnanie, ale aj tým, ktorí sú pred vstupom na trh práce, môže dobrovoľnícka práca pomôcť posilniť sebadôveru, poskytnúť prístup k sieťam ponúkajúcim pracovné možnosti. Rovnako môže byť aj príležitosťou, ako si rozvinúť konkrétne zručnosti žiadané na trhu práce či pracovné návyky.
Ostatný výskum dobrovoľníctva na Slovensku v roku 2011 uvádza tiež niekoľko zistení vo vzťahu k prínosom vykonávania dobrovoľníctva pre samotných dobrovoľníkov a dobrovoľníčky. Respondenti a respondentky najčastejšie súhlasili s tvrdením, že sa dobrovoľníckej činnosti zúčastňujú preto, že sa im páči, čo robia – s týmto výrokom súhlasilo spolu až 92,9 % dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Ďalšími dôležitými prínosmi dobrovoľníctva boli uspokojenie z výsledkov práce, rozšírenie životných skúseností, osobný rozvoj, získavanie nových schopností a zručností, vytváranie nových priateľstiev, sebarealizácia, získanie pocitu potrebnosti, ale aj osobného úspechu, sebadôvery a nesebeckosti. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky pociťujú prínosy pomoci aj pri zlepšení služieb či vyriešení problémov. Pre mnohých je dobrovoľníctvo prostriedkom na odreagovanie sa. Na druhej strane, napriek tomu, že dobrovoľníctvo mnohým umožňuje osobný rozvoj a získavanie nových skúseností a zručností, respondenti a respondentky ho nevnímali ako prostriedok zlepšenia situácie v zamestnaní či pri jeho hľadaní.
Do dobrovoľníckej činnosti sa na Slovensku zapája veľa ľudí. Dobrovoľníctvo je jednou z foriem neformálneho vzdelávania a poskytuje dôkazy o pozitívnom vplyve práce s ľuďmi. Má priamy vplyv na formovanie ľudí a ich hodnôt, na zvyšovanie ich záujmu o prostredie a spoločnosť, v ktorej žijú. Dobrovoľníctvo tiež podporuje aktívne občianstvo. Je cenným doplnkom pôsobenia školy a rodiny, je prostriedkom osobného rozvoja človeka a sociálnej participácie ľudí. Poskytuje priestor na sebarealizáciu a možnosť objaviť vlastný potenciál prostredníctvom konkrétnych nápadov a projektov, spojených s užitočnou spätnou väzbou a hodnotením ich aktivít. Dobrovoľníctvo je zážitková forma hľadania a objavenia talentu. Je nástrojom na získavanie a rozvíjanie si zručností, čím prispieva k zvyšovaniu zamestnateľnosti ľudí a k rozvíjaniu ich konkurencieschopnosti. Ľudia sa počas dobrovoľníctva učia novým zručnostiam, rozvíjajú si svoje talenty, prípadne v sebe objavujú talenty, o ktorých doteraz nevedeli. Dobrovoľníctvo je heterogénne a inkluzívne, nelimituje. Zároveň napĺňa aktuálne potreby spoločnosti a prináša prospech všetkým zapojeným stranám. Toto všetko robí z dobrovoľníctva výnimočnú formu práce s ľuďmi.