Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) vydáva pravidelne Správu o mládeži, ktorá analyzuje kvalitu života mladých ľudí na Slovensku. Správa (2024) sa venuje aj oblasti dobrovoľníctva mládeže a jeho možného vplyvu na kvalitu života mladých ľudí. Konštatuje, že “dobrovoľníctvo mládeže je nielen formou trávenia voľného času mladých ľudí, ale je prejavom aktívneho občianstva a solidarity a spôsobom rozvoja mladého človeka”.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií a NIVAM (vtedy IUVENTA) vypracovalo Koncepciu výchovy a vzdelávania mládeže k dobrovoľníctvu (2018). Definuje, že “dobrovoľníctvo má priamy vplyv na formovanie detí a mladých ľudí a ich hodnôt, na zvyšovanie ich záujmu o prostredie a spoločnosť, v ktorej žijú. Dobrovoľníctvo tiež podporuje aktívne občianstvo. Je cenným doplnkom pôsobenia školy a rodiny, je prostriedkom osobného rozvoja dieťaťa a mladého človeka a ich sociálnej participácie.”
Asociácia mládežníckych organizácií Rada mládeže SR vydala v roku 2022 správu z reprezentatívneho prieskumu, kde hovorí o občianskej angažovanosti a dobrovoľníctve a vplyvu na postoje mladých ľudí. Občianska angažovanosť prináša mladým lepšie občianske kompetencie, väčšiu celkovú dôveru k inštitúciám a príklon k pro-západnej politickej orientácii. V neposlednom rade napomáha k vysokému skóre pocitu vlastnej účinnosti - presvedčenie ľudí o ich schopnostiach podávať výkony a mať pod kontrolou vlastný život. Vyšší pocit vlastnej účinnosti má dopad aj na učebné výsledky, keďže človek pristupuje k náročným situáciám ako k výzvam, nie hrozbám. Mladý sa tak stáva odolným jedincom, ktorý hľadá cesty na prekonanie výziev.
Čoraz viac sa dobrovoľníctvo spája s pevnejším mentálnym zdravím a spokojnejším životom. Professor na Stony Brook univerzite Preventívnej medicíny, a riaditeľ Centra pre medicínske humanitné vedy, Stephen Post, Ph.D, priniesol na základe metaanlýzy zaujímavé poznatky. Hovorí, že šťastie, zdravie a dokonca aj dlhovekosti sú prinosy dobrovoľníctva a altruizmu. Ďalej uvádza, že ľudia, ktorí pomáhajú majú menej problémov so spánkom, menej úzkosti a lepšie priateľstvá a sociálne siete. Pevné a zdravé sociálne väzby sú kľúčovým faktorom pre mentálne zdravie, ktoré sa globálne u mladých zhoršuje. Dlhodobé dobrovoľníctvo preto reaguje aj na potrebu posilňovať mentálne zdravie mladých.