BDC logo
Darujte nám 2 %

Certifikát “Iniciatívna škola”

Chcete, aby bola vaša škola uznávaná ako líder v zapájaní komunity a sociálnej
zodpovednosti žiakov? Bratislavské dobrovoľnícke centrum udeľuje certifikáciu
„Iniciatívna škola“
pre školy, ktoré aktívne zapájajú svojich žiakov do dobrovoľníctva! Je to
skvelá príležitosť na zvýšenie reputácie vašej školy a na rozvoj dôležitých životných a
občianskych zručností u žiakov/čok.

Čo hovorí o dobrovoľníctve odborná literatúra, prieskumy a
štúdie?

Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) vydáva pravidelne Správu o mládeži, ktorá analyzuje kvalitu života mladých ľudí na Slovensku. Správa (2024) sa venuje aj oblasti dobrovoľníctva mládeže a jeho možného vplyvu na kvalitu života mladých ľudí. Konštatuje, že “dobrovoľníctvo mládeže je nielen formou trávenia voľného času mladých ľudí, ale je prejavom aktívneho občianstva a solidarity a spôsobom rozvoja mladého človeka”. 

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií a NIVAM (vtedy IUVENTA) vypracovalo Koncepciu výchovy a vzdelávania mládeže k dobrovoľníctvu (2018). Definuje, že “dobrovoľníctvo má priamy vplyv na formovanie detí a mladých ľudí a ich hodnôt, na zvyšovanie ich záujmu o prostredie a spoločnosť, v ktorej žijú. Dobrovoľníctvo tiež podporuje aktívne občianstvo. Je cenným doplnkom pôsobenia školy a rodiny, je prostriedkom osobného rozvoja dieťaťa a mladého človeka a ich sociálnej participácie.”

Asociácia mládežníckych organizácií Rada mládeže SR vydala v roku 2022 správu z reprezentatívneho prieskumu, kde hovorí o občianskej angažovanosti a dobrovoľníctve a vplyvu na postoje mladých ľudí. Občianska angažovanosť prináša mladým lepšie občianske kompetencie, väčšiu celkovú dôveru k inštitúciám a príklon k pro-západnej politickej orientácii. V neposlednom rade napomáha k vysokému skóre pocitu vlastnej účinnosti - presvedčenie ľudí o ich schopnostiach podávať výkony a mať pod kontrolou vlastný život. Vyšší pocit vlastnej účinnosti má dopad aj na učebné výsledky, keďže človek pristupuje k náročným situáciám ako k výzvam, nie hrozbám. Mladý sa tak stáva odolným jedincom, ktorý hľadá cesty na prekonanie výziev.

Čoraz viac sa dobrovoľníctvo spája s pevnejším mentálnym zdravím a spokojnejším životom. Professor na Stony Brook univerzite Preventívnej medicíny, a riaditeľ Centra pre medicínske humanitné vedy, Stephen Post, Ph.D, priniesol na základe metaanlýzy zaujímavé poznatky. Hovorí, že šťastie, zdravie a dokonca aj dlhovekosti sú prinosy dobrovoľníctva a altruizmu. Ďalej uvádza, že ľudia, ktorí pomáhajú majú menej problémov so spánkom, menej úzkosti a lepšie priateľstvá a sociálne siete. Pevné a zdravé sociálne väzby sú kľúčovým faktorom pre mentálne zdravie, ktoré sa globálne u mladých zhoršuje. Dlhodobé dobrovoľníctvo preto reaguje aj na potrebu posilňovať mentálne zdravie mladých.

Aké sú odporúčania inštitúcií?

Vyššie uvedené inštitúcie uznávajú výzvy, ktorým školy a učitelia čelia ak majú prinášať viac dobrovoľníctva do škôl. Odporúčajú prepájať dobrovoľníctvo s formálnym vzdelávaním, kontinuálne motivovať žiakov/žiačok k dobrovoľníctvu a vytvoriť pozíciu koordinátora dobrovoľníckych aktivít na školách. Preto navrhujú školám spolupracovať s dobrovoľníckym centrom, ktoré ich môže od organizácie dobrovoľníckych aktivít odbremeniť.

Prax BDC

Deti sú na našich aktivitách vedené k pochopeniu dobrovoľníctva, uvedomeniu si motivácií k dobrovoľníctvu, spoznajú rôznorodosť občianskeho sektora, organizácií, a teda možnostiach zapájať sa v súlade s vlastnými záujmami. Prehlbuje sa empatia k rôznym prijímateľom pomoci a kritické myslenie, prečo je dobrovoľníctvo dôležité a na aké nedostatky v spoločnosti reaguje. Zároveň im cez osobné skúsenosti dobrovoľníkov prinášame pohľady na to, ako ich dobrovoľníctvo rozvíja osobnostne a často aj profesionálne. 

Prečo je táto certifikácia dnes dôležitá?

  • Zlepšenie reputácie školy – Školy, ktoré sa venujú sociálnej zodpovednosti, sú vnímané ako moderné a progresívne inštitúcie, ktoré pripravujú žiakov na reálne výzvy.
  • Väčšie zapojenie žiakov – Dobrovoľníctvo podporuje tímovú prácu, empatiu a vodcovské schopnosti, ktoré sú cenné na univerzitách aj v kariére.
  • Súlad so vzdelávacími prioritami – Národné a európske vzdelávacie rámce kladú dôraz na občianske vzdelávanie a sociálnu zodpovednosť.
  • Prilákanie rodičov a partnerov – Certifikát dokazuje, že škola ponúka viac než len štandardné vzdelávanie, čo ju robí atraktívnejšou.

Duševné zdravie a pohoda – Výskumy ukazujú, že ľudia dlhodobo zapojení do dobrovoľníctva sú šťastnejší a menej stresovaní.

Aktivity programu Dobrovoľníctvo na školách:

Zoznamka s dobrovoľníctvom - workshop o dobrovoľníctve

Workshop trvá 1 vyučovaciu hodinu, 45 minút, kde so žiakmi diskutujeme na tému dobrovoľníctva, a prostredníctvom interaktívnych aktivít vedieme žiakov k vlastnému poznaniu. Dotýkame sa možností ako dobrovoľníčiť, komu pomáhať, prečo a v prípade starších žiakov aj ako si nájsť dobrovoľnícku aktivitu. Zoznamky s dobrovoľníctvom organizujeme pre žiakov vo veku 9-18 rokov pri čom ich obsah prispôsobujeme schopnostiam vekovej skupiny. V prípade starších žiakov, 15-18 rokov, prinášame na workshop tému zahraničného dobrovoľníctva (medzinárodný dobrovoľnícky program Európsky zbor solidarity) a aj zahraničného dobrovoľníka, ktorý zdieľa svoju osobnú skúsenosť. Školy dávajú priestor na workshop zväčša na občianskej alebo etickej výchove. Pred zapojením žiakov do akejkoľvek inej aktivity v rámci programu Dobrovoľníctvo na školách, sa musia žiaci najskôr oboznámiť s dobrovoľníctvom prostredníctvom Zoznamky s dobrovoľníctvom.

Trh dobrovoľníctva - spoznávanie neziskoviek a dobrovoľníctva na škole

Trh dobrovoľníctva slúži starším žiakom, od veku 15 rokov vyššie, kedy im už zákon umožňuje dobrovoľníčiť so súhlasom zákonného zástupcu. Trh sa organizuje na škole, kde sa predstaví približne 9 neziskových organizácií. Každá organizácia má svoj stánok, kde poskytuje informácie o možnostiach dobrovoľníctva, ich aktivitách, prípadne organizuje menší workshop. Cieľom trhu je, aby žiaci spoznali rôzne možnosti dobrovoľníctva/ dobrovoľnícke pozície v iných neziskovkách, prípadne sa rovno na dobrovoľnícke pozície prihlásili.

City Safari - ochutnávka občianskeho sektora

City Safari je aktivita pre žiakov vo veku 13-18 rokov, ktorá sa realizuje mimo školského areálu a trvá cca 2 hodiny. Žiaci v menších skupinách navštívia niekoľko neziskových organizácií, v ktorých dostanú krátku prezentáciu a budú plniť kreatívne úlohy. Na najbližšej hodine napr. občianskej alebo etickej výchovy skupiny odprezentujú, čo zistili, vrátane ich kreatívnych úloh (spraviť fotku, tiktok video, nakresliť obrázok, zistiť odpoveď na bonusovú otázku) a koordinátor BDC bude viesť diskusiu. Aktivita sa líši od Trhu dobrovoľníctva v tom, že žiakov vedie k hlbšiemu porozumeniu a dôležitosti aktivít rôznych organizácií pre spoločnosť. Zároveň poskytuje priestor na zblíženie žiakov v menších kolektívoch a prináša zábavu pri kreatívnych úlohách.

Dobrovoľnícke aktivity počas kampaní Týždeň dobrovoľníctva, Zelené dni

V 3. májovom týždni BDC organizuje Týždeň dobrovoľníctva, kde sa zapája približne XY organizácií a XY ľudí z BA kraja. Spoločne sa pomáha v rôznych častiach mesta - skrášľuje sa okolie, maľujú sa rodinné a materské centrá, obhospodaruje sa vajnorský vinohrad, čistia sa prírodné lokality, spríjemňuje sa voľný čas seniorom alebo ľuďom so znevýhodnením. V septembri BDC organizuje 2-dňovú akciu venovanú ochrane životného prostredia. Obe kampane sú lákadlom pre ľudí, ktorí si chcú vyskúšať dobrovoľníctvo a pre kolektívy, ktoré sú spolu zmysluplne stráviť nejaký čas - vrátane škôl.

Dobrovoľnícke aktivity na mieru

Školské kolektívy zapájame do rôznych aktivít počas celého školského roka - v súlade s potrebami školy/ záujmami žiakov/ formálnymi predmety. Pri zapájaní kolektívov žiakov sa musíme riadiť aj počasím. Vždy však vieme ponuku ušiť triede na mieru. Pre viac informácií o dobrovoľníckych aktivitách sa ozvite na bdc@dobrovolnictvoba.sk

Kritériá certifikácie: Čo musia školy splniť?

  1. Certifikácia prvý stupeň:
    1. Zapojiť minimálne 30 % žiakov do programu BDC Dobrovoľníctvo na školách počas školského roka (vybrať si škola môže z vyššie uvedených aktivít. Pred zapojením žiakov do dobrovoľníckych aktivít musí najskôr prebehnúť Zoznamka s dobrovoľníctvom)
    2. Vymenovať „koordinátora dobrovoľníctva“ (učiteľa/učiteľku zodpovedného/ú za komunikáciu a organizovanie aktivít v spolupráci s BDC)
  2. Certifikácia druhý stupeň:
      1. Zapojiť minimálne 40 % žiakov do programu BDC Dobrovoľníctvo na školách počas školského roka
      2. Prepojenie s učebnými osnovami - učitelia v spolupráci s BDC začleňujú dobrovoľnícke aktivity do vyučovacích predmetov, tj. dobrovoľnícke aktivity sú plánované tak, aby nadväzovali na predmet/osnovy vyučovacieho predmetu
      3. Výročná správa - školy poskytujú krátke zhrnutie dobrovoľníckych aktivít a ich dopadu na žiakov/školy na konci školského roka; zverejnia výsledky na sociálnych médiách školy s odkazom na Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Verejné poďakovanie

“Iniciatívne školy” budú nominované na krajské oceňovanie dobrovoľníkov BDC Srdce na dlani a stanú sa tak pevnou súčasťou podpory dobrovoľníctva v Bratislavskom kraji.